ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ИНДЕКС НА РИСКА
Ниво 1: Без особени препоръки
Климат – умерено континентален
Официален език – сръбски
Столица – Белград
Най-голям град – Белград
Валута – сръбски динар (RSD)
Градове с най-голям интерес: Белград, Пирот, Нови Сад, Ниш, Суботица.
Престъпност и сигурност
В Република Сърбия нивото на престъпност може да се определи като средно. В централните части на големите сръбски градове ситуацията е спокойна, със засилено полицейско присъствие. Независимо от това, на гражданите се препоръчва да избягват нощуване в автомобилите си на паркинги и бензиностанции в тъмната част на деня.
Поради констатирано увеличение на случаите на кражби и насилствено отнемане на пари, вещи и документи от български граждани в неохраняеми места за отдих или бензиностанции по основните магистрали на Република Сърбия, съветваме пътуващите през сръбска територия български граждани да проявяват повишено внимание. Желателно е почивките или зареждането с горива да става на охраняеми паркинги и бензиностанции. Не е препоръчително да се оставят без надзор, или на видими места в моторните превозни средства, лични документи, пари, ценни предмети, или чанти, дори когато се намирате в тях, тъй като това би могло да създаде предпоставки за извършване на кражба или насилие.
Министерството на външните работи на Република България обръща внимание на българските граждани, че при възникване на инцидент и кражба или загуба на личен документ за самоличност, не е възможно преминаването на границите на Република Сърбия, без наличието на издаден от Консулската служба към Посолството в Белград или Генералното консулство в гр. Ниш временен паспорт.
Движение по пътищата
Важна особеност в движението на МПС на територията на Република Сърбия е, че през цялата година е задължително шофирането с включени къси светлини.
От 19 септември 2010 г. в Република Сърбия са влезли в сила нови поправки в Правилника за техническите изисквания за МПС.
По-важните промени включват задължително движение на автомобилите с четири зимни гуми, монтирани на задвижващите колела, което се отнася за периода 1 ноември – 1 април. Правилникът допуска МПС да бъдат оборудвани и с летни гуми, но дебелината на протектора трябва да бъде най-малко 4 /четири/ милиметра.
Освен това, съгласно промените в правилника, всяко МПС трябва да притежава и комплект за спешна помощ /отговарящо на сръбските стандарти/, а за зимния период – вериги за сняг, както и комплект резервни крушки.
На територията на Сърбия е задължително поставянето на светлоотразителна жилетка при излизане на водача извън автомобила /важи при спиране извън населените места/.
Българските граждани не заплащат цената на извършени медицински услуги на територията на Република Сърбия, ако представят формуляр BG/SRB 111, издаден от филиал на Националната здравноосигурителна каса по местоживеене.
Препоръчва се на българските граждани, които се осигуряват в други страни, ако пътуват през територията на Република Сърбия, предварително да се информират дали съответните държави имат сключени двустранни споразумения в областта на социалното осигуряване с Република Сърбия. При наличие на сключени такива споразумения е необходимо представянето на съответни формуляри, издадени от страните, в които са осигурени българските граждани, на базата на което те ще бъдат освободени от заплащането на евентуални медицински услуги. В противен случай цената на медицинските услуги се заплаща в пълен размер.
На основание чл.44, ал. 1 от Закона за безопасност на движението на Република Сърбия, при превишаване на скоростта на автомобилите по автомагистралите над 120 км/час, се налага наказание „глоба” в размер на 30 000 сръбски динари или, в случай, че тя не бъде платена, „лишаване от свобода” за срок от 30 (тридесет) дни.
Правителството на Република Сърбия е приело повишаването на пътните такси, които се заплащат от водачи на МПС с чужди регистрации номера в евро при преминаване по автомагистралите в страната, което е влязло в сила от 15 септември 2018 г. Повишението е в следствие на промяна на начина, по който Народната банка на Сърбия преизчислява валутния курс на сръбския динар спрямо еврото.
За участъците, които най-често са използвани от българските граждани промените, отнасящи се за леките автомобили са следните:
Димитровград – Ниш – увеличение с 0,45 евро;
Ниш – Белград – увеличение с 0,50 евро;
Белград – Суботица – увеличение с 0,50 евро.
Българските граждани могат да продължат да заплащат дължимите пътни такси със сръбски динари, като на този етап таксите без промяна. Освен в брой, пътните такси в Република Сърбия могат да бъдат заплатени и с банкови карти.
ВАЖНО: От 1 септември 2017 г. на територията на Република Сърбия започна прилагането на електронен контрол на средната скорост на МПС, движещи се по автомагистралите в страната. За целта устройствата, отбелязващи часа на преминаване през пунктовете за заплащане на магистралните такси, са синхронизирани. Ако при преминаването между два пункта средната скорост на МПС е надвишила максимално допустимите 120 км/ч, служители на пътна полиция налагат глоби на място.
Глобите имат следните парични измерения:
– 121 – 140 км/ч – 3000 динара;
– 141 – 160 км/ч – 5000 динара;
– 161 – 181 км/ч – 6000 – 20 000 динара;
– 181 – 200 км/ч – 15 000 – 30 000 динара;
– 201+ – 100 000 – 120 000 динара, включително и лишаване от свобода за срок от 15 дни.
Освен парични глоби се налагат и наказания лишаване от право на управление на МПС за различен период от време. При превишаване на средната скорост, същата ще се изписва на касовата бележка, която се получава при заплащане на магистралните такси.
Съгласно приетия в Народната Скупщина на Сърбия нов Закон за движение по пътищата /в сила от 03.04.2018 г./, в значителна степен се увеличават рестриктивните мерки за участниците в движението, управляващи МПС. Най-често те се изразяват в размера на предвидените от закона финансови глоби, като за определени нарушения се наблюдава неколкократно повишение, като следва да бъдат посочени следните по-важни изменения:
Допустимото количество алкохол в кръвта при управление на МПС е 0,2 промила /в предишния текст на закона то беше 0,3 промила/.
Финансова глоба в размер на 10 000 динара/около85 евро/се налага в следните случаи:
- при управление на МПС в Зони с обозначителен знак 30 км/ч, със скорост от 20 до 30 км/ч над разрешената;
- при управление на МПС със замърсени регистрационни табели, не позволяващи разчитането на съответните символи;
- при управление на МПС без поставен предпазен колан;
- при шофиране в населени места със скорост, по-висока с 20 до 30 км/ч от разрешената;
- когато се използва мобилен телефон или други уреди за комуникация без помощни средства /hands free/.
Финансова глоба от 100 000 /приблизително 846 евро/ до 120 000 хиляди сръбски динара /приблизително 1016 евро/, отнемане на 14 контролни точки и осем месеца забрана за управление на МПС се налага:
– при управление на МПС под въздействие на алкохол в кръвта от 1,21 до 2,0 промила. В случай, че количеството е от 1,21 до 1,6 промила, се отнемат девет точки;
– при управление на МПС в населено място със скорост от 71 до 90 км. в час над максимално разрешената /т.е., реално шофиране със скорост от 121 до 140 км. в час/;
– при шофиране на автомагистрала със скорост, надвишаваща максимално позволената с 81 до 100 км. в час /реално 201 до 220 км. час/;
– при возене на дете под 12 г. на шофьорската седалка или на непредвидените за тази цел места;
– при превоз на дете с ръст под 135 см. на седалка, която не е специално предназначена за тази цел;
– при бягство на водач от мястото на ПТП;
– при управление на МПС без включени светлини в тъмната част на деня;
– при управление на МПС с липсваща в СУМПС категория или без наличието на СУМПС;
– при изпреварване на МПС, което е спряло на пешеходна пътека за пропускане на преминаващите граждани;
– при изпреварване на колона от автомобили, придвижващи се с полицейски ескорт;
– при управление на МПС през времетраенето на наложено наказание за управление и/или с отнето СУМПС;
– при случай, в който водачът на МПС откаже да бъде подложен на тест за алкохол или наличие на психоактивни вещества в кръвта;
– при скриване на самоличността на водача на МПС. При тази хипотеза се има предвид управление на автомобил от лице, което не е негов собственик, но е нарушило правилата за движение, което е документирано с технически средства от органите на Пътна полиция. В случай, че собственикът на автомобила направи опит за умишлено скриване самоличността на лицето, управлявало автомобила, същият се наказва само с финансова глоба, без да му се отнемат контролни точки и да му бъде налагана санкция за управление на МПС.
Носене и притежание на оръжие
Съгласно Закона за оръжията и мунициите в Република Сърбия е забранено носенето и притежанието на оръжие без съответните разрешения. В посочения закон са дефинирани предметите, които се считат за оръжие. Освен огнестрелно, като такова се считат и ножове, боксове, саби, лъкове, арбалети и др. предмети, които могат да бъдат използвани за нападение. За нарушаване на разпоредбите на закона са предвидени санкции, като същите се налагат от съда.
Постановява се лишаване от свобода при:
- Управление на МПС без необходимата за това категория; управление с повече от 2 промила алкохол;
- Превишаване на скоростта в населено място с над 70км/ч, в зона със забавено движение, превишение с над 50 км/ч, в зона “30”- превишаване с над 60 км/ч; движение нощем без включени светлини.
Ограничния на скоростта:
- Зона “10” – зона със забавено движение, с ограничение на скоростта 10 км/ч
- Зона “30” и зона “Училище” – ограничение на скоростта на 30 км/ч
- Скорост в населено място – 50 км/ч
- Скорост на автомагистрала -120 км/ч
Полицията не взема пари, а само пише констативен протокол (АКТ). Наказателно постановление се издава от съдия за нарушения.
Камерите на полицията са с фискални модули и няма възможност да се правят комромиси.
ДОКУМЕНТИ ЗА ПЪТУВАНЕ И ВИЗОВ РЕЖИМ
От 12.06.2010 г. българските граждани могат да пътуват през територията на Република Сърбия и да престояват в страната до 90 дни, в рамките на 6 месеца с валидни паспорт или лична карта.
Във връзка с новия “Закон за чужденците”, приет от сръбското Народно събрание на 01.04.2009 г., от 05.2009 г. чужденците, които имат документ за постоянно пребиваване, трябва да подават заявление за продължаване на пребиваването си 30 дни преди изтичане срока на валидност на документа за постоянно пребиваване. Постоянно пребиваване може да получи чужденец, който има намерение да работи, развива търговска дейност, ученик или студент, размяна на ученици и студенти, изследователска работа и/или други научно-образователни дейности, събиране на семейства.
Сръбското правителство е приело нормативен документ „Наредба за условията за недопускане на чужденец на територията на Сърбия” от 11.09.2009 г., съгласно която на чужденец може да не бъде позволено влизането на сръбска територия, ако оторизираните органи потвърдят, че не притежава финансови средства в размер на 50 евро за всеки ден на пребиваването /в брой, банкова сметка, пътен чек, кредитна карта/. Чужденците, които пристигат в Сърбия по покана на чужди дипломатически мисии, международни организации, както и по повод оказване на икономическа, хуманитарна и друга помощ, са освободени от това задължение.
Няма допълнителни изисквания към валидността на паспортите и личните карти на българските граждани.
Източник: Министерство на външните работи