Куба

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ИНДЕКС НА РИСКА

Ниво 2: Повишено внимание (осведомете се подробно за актуалната обстановка в страната)

Столица

Хавана

Местна валута

Куба притежава две официални валути: национално песо (CUP) и кубинско конвертируемо песо (CUC). Транзакциите с чужденци почти винаги са в конвертируемо песо (CUC). Независимо от това чуждите туристи следва да познават и местното песо, тъй като е обичайна практика да бъдат подвеждани при връщане на ресто или при обмяна.

Обмяната на щатски долари се облага с 13% такса. CUCне могат да се обменят извън Куба, поради което е препоръчително това да бъде направено преди напускането на страната.

Невинаги и не навсякъде е възможно да се плати с дебитни / кредитни карти.

Туристически агенции

Стара Хавана, Тринидад, Камагуей, Баракоа, Сантяго де Куба.

Местна кухня

Picadullo a la criolla, Ropа Vieja, флан.

Климат

Ураганният сезон в Карибския басейн е от началото на юни до края на октомври. Тази година обаче, в Куба, започна още в края на май с преминаването на субтропическата буря „Алберто“. Ветровете достигнаха до 72 км/ч., като бяха засегнати провинциите Сиего де Авила, Санкти Спиритус, Вия Клара, Матансас и Пинар дел Рио. Седем души загинаха, а двама са безследно изчезнали. Най-големи бяха щетите в инфраструктурата – прекъснати магистрали, и в земеделието – унищожени посеви на боб, юка, царевица, ориз и бониато.

МВнР препоръчва на пътуващите до Куба в периода на ураганния сезон, при възникването на опасност от циклон или тропическа буря, стриктно да спазват препоръките на „Гражданска защита“ на Куба, които се разгласяват широко по медиите.

Пътуващите организирано ще бъдат информирани за необходимостта от предпазни мерки от туроператорите или хотелите, в които са настанени.

По време на ураган или тропическа буря транспортът, услугите, включително снабдяването с продоволствени стоки, могат да бъдат преустановени.

Престъпност и сигурност

Като цяло Куба се смята за сигурна страна. В последно време се увеличават случаите, включително с прилагане на насилие, на джебчийски кражби, особено в Хавана – в кварталите Стара Хавана, Хавана Център и Ведадо, както и на крайбрежния булевард Малекон и на плажовете в източната крайградска част.

Препоръчително е вниманието на туристите да бъде повишено особено нощно време по обичайните туристически дестинации и многолюдните места. Има случаи на откраднати чанти и вещи на български граждани в ресторанти и нощни заведения. Личният багаж, документи, пари и пътни билети трябва да се съхраняват на сигурно място, например сейф, а в себе си да се носят копия на личните документи.

Препоръчително е да не се демонстрира притежание на голямо количество пари и да не се носят скъпи бижута.

При обир следва да се подаде жалба за престъплението в местната полиция, откъдето да се поиска документ (ComprobantedeDenuncia), потвърждаващ инцидента. Ако туристите са настанени в хотел, то следва да уведомят управата на хотела за инцидента, която ще предприеме необходимото.

При откраднати български лични документи следва да уведомите Посолството с цел навременното им обявяване за невалидни.

Особености на законодателството

Куба се бори активно срещу детския секс туризъм. Значителен брой чужденци са осъдени за секс с малолетни и непълнолетни, като присъдите за подобни нарушения варират от 7 до 25 години лишаване от свобода.

С големи присъди, чиито срокове варират от 6 до 25 години, се наказват и трафикът на наркотици, фалшифицирането на банкови карти и теглене на пари с тях, въоръжени нападения, изнасилване, съдействие за нелегална емиграция и др.

Допустимото съдържание на алкохол в кръвта при шофиране на територията на Куба е 0.04%. Шофирането в нетрезво състояние се наказва.

Полицейското разследване и съдебните процедури са продължителни.

Посетителите на Куба следва да избягват военните зони и всички други строго охранявани обекти, които не винаги са обозначени. Забранено е да се снимат военни и полицейски обекти и техните служители, пристанища, железопътни линии и летища.

Движение по пътищата

Градските автобуси са изключително нередовни и обикновено пренатоварени. Туристическите агенции предоставят добри автобусни услуги между летищата, хотелите и комплексите. В добро състояние са и автобусите, използвани за организирани от хотелите еднодневни турове.

Радио-такситата обикновено са сигурни. Следва да се избягват нелицензирани автомобили, предлагащи такси услуги. Жълтите триколесни „коко-таксита” са несигурни и също следва да се избягват.

Пътната обстановка в Куба е сложна, поради което е за предпочитане българските граждани да избягват да шофират в страната или,когато това е неизбежно,да проявяват повишена бдителност.

Пътните знаци са недостатъчни и често биват поставени по объркващ начин. Мотоциклетисти, велосипедисти, трактори, пешеходци, каруци и добитък често се озовават в средата на пътното платно.

Голяма част от автомобилите са стари и не са добре поддържани, което създава предпоставки за инциденти. Като цяло кубинските шофьори карат невнимателно, без да се съобразяват с пътната обстановка и знаците и предпочитат да сигнализират с ръце, вместо да използват мигачите на автомобила.

Основната, прекосяваща острова по дължина магистрала е в сравнително добро състояние, за разлика от голяма част от останалите пътища. Не се препоръчва шофирането нощно време.

Не се препоръчва да качвате пътници на автостоп.

При пътни произшествия, предизвикани от чужденци, при които има пострадали кубински граждани, чужденецът бива задържан от властите и няма право да напуска страната преди провеждането и приключването на съдебния процес, което може да отнеме отняколкомесеца до една година.

Българските граждани следва да внимават,когато връщат нает автомобил. Независимо че при наемането на колатасеплаща и за застраховка, покриването на щетите не винаги е същото,както в България. Ако причинената щета е по винана наелия автомобила, твърде е възможно агенцията, която е отдала автомобилапод наем, да анулира покритието на щетите и да поиска възстановяване наповредите. Агенциитеса държавни и могат да попречат на отпътуванетоот странатана чужденец, извършил пътно-транспортно произшестви илипри неплащане на всички задължения към агенцията за наемане на коли.

Здравни съвети

Както при пътуване домного други страни в Карибския район и Латинска Америка, и при пътуване доКуба следва да вземат предпазни мерки срещу ухапвания от комари. В странатаима огнища на комари „аedesaegypti” и “aedesalbopictus”, разпространяващи трескатаденге и вируса чикунгуня, които са ендемични за региона на Латинска Америка и Карибите.Комарите „aedes” са най-активни по време на светлата част от денонощието. Особено повишено следва да е вниманието рано сутрин и преди залез.Съществува риск и от заразяване със зика. При симптоми на заболяване незабавно трябва да се потърси лекарска помощ.

МВнР препоръчва пътуващите да се придържат към съветите на Министерството на здравеопазването на Република България и на Българския червен кръст за предпазване от ухапвания от комари и от заразяване с вируса зика.

При необходимост българските туристи, намиращи се в кубинската столица, могат да се обърнат за медицинска помощ към болница „Сира Гарсия”. В повечето болници плащането трябва да се гарантира предварително чрез представяне на застраховка, дебитна или кредитна карта, налични средства в брой. Всички плащания за лечение трябва да се направят преди напускане на страната. Кубинските власти не разрешават да се напуска страната, ако има неплатени сметки за медицинско обслужване.

От 1 май 2010 всички посетители на Куба следва да представят здравна застраховка. При пристигането в страната може да бъде поискано представянето на застрахователна полица, застрахователен сертификат или карта за медицинска помощ, валидни за периода на престой в Куба. Тези, които не притежават някой от горните документи, могат да бъдат задължени да закупят застраховка от кубинска застрахователна компания на място.

ДОКУМЕНТИ ЗА ПЪТУВАНЕ И ВИЗОВ РЕЖИМ

Българските граждани трябва да имат издадена виза от съответното кубинско посолство или туристическа карта, която могат да си набавят от туроператорите при закупуването на туристически пакет.

Паспортът трябва да е с валидност шест месеца от влизането в страната. Препоръчително е да има поне две празни страници за полагане на съответните печати.

Посещаващите Куба следва да се въздържат от извършване на всякаква търговска дейност, когато пътуват с туристическа виза. При пътувания с цел бизнес е необходимо да получат бизнес виза. Съответно, при културни прояви е необходимо да разполагат с културна виза.

Куба не признава двойното гражданство. Български граждани, имащи и кубинско гражданство, следва да влизат в Куба с кубинския си паспорт. Те трябва да покажат валиден български паспорт, за да напуснат Куба.

Българи, които са родени в Куба и нямат кубински паспорт, могат да имат проблеми при влизане и напускане на Куба, поради което следва да проверят в кубинското посолство в София, доколко отговарят на кубинските емиграционни разпоредби.

Сключването на брак с кубински гражданин не означава автоматично получаване на разрешение за пребиваване в Куба. За пребиваване в жилището на съпруга или съпругата следва да се получи персонална виза, която предоставя правото за регистрация пред местните власти. При неспазване на тези разпоредби, кубинският гражданин (съпруг или съпруга) може да бъде глобен или включително осъден на затвор.

Кубинските власти засилиха здравния скрининг при влизане в страната, включително на Международно летище „Хосе Марти” в Хавана. Ако пристигащите имат висока температура или симптоми на инфекциозни заболявания и болести като зика, могат да бъдат обект на медицински преглед. В някои случаи е възможно поставяне под медицинско наблюдение за период до 10 дни.

Пътуване на деца под 18 г.

При пътуване на деца под 18 г. следва да са налице доказателство за гражданство, валидни документи за пътуване и заверено писмено съгласие (пълномощно) от единия или от двамата родители в съответствие с конкретния случай.

За визова информация, извън посочената в настоящите препоръки, пътуващите следва да се обръщат към Посолството на Република Куба в Република България на указания по-горе адрес или към съответното дипломатическо/консулско представителство на Република Куба в страната на пребиваване.

ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ

В Куба се използва американският стандарт за електрическо напрежение – 110 волта. В големите хотелски вериги обаче има и 220 волта.

Водата от крана в Куба не се пие и не може да се използва за правене на лед, ако не е предварително преварена. Следва да се пие бутилирана минерална или изворна вода. Не трябва да се ядат сурови плодове и зеленчуци, без да бъдат измити. Не се препоръчва да се купува храна, предлагана от улични търговци.

Телефонните връзки са проблемни. Позвънявания, включително на важни институции, могат да останат без отговор. Възможно е, поради технически проблеми, да бъдете свързани с различен от набрания номер. В големите градове съществува надеждна мобилна връзка. Обикновено картите от български мобилни оператори функционират в Куба, ако са пригодени към северноамериканските стандарти и имат роуминг. При необходимост от закупуване на карта от местен мобилен оператор следва да се обърнете към Cubacel.

 

Източник: Министерство на външните работи