ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ИНДЕКС НА РИСКА
Ниво 1: Без особени препоръки
Климат – умерен
Официален език – чешки
Столица – Прага
Най-голям град – Прага
Валута – чешка крона (CZK)
Градове с най-голям интерес: Прага, Бърно, Пилзен, Острава, Ихлава, Оломоуц.
Престъпност и сигурност
Нивото на престъпността в страната е ниско. Независимо от това, на местата с голямо струпване на туристи или групи хора – гарите и площадите в големите градове, около хотели и в градския транспорт, има опасност от джебчийски кражби. Не са редки случаите на прекомерно завишени сметки при таксиметров транспорт.
Здравеопазване
Препоръчваме на всички български граждани, които предприемат пътуване до Чешката република, да притежават Европейска здравноосигурителна карта.
Без наличието на здравноосигурителна карта всяко посещение в медицинско заведение се заплаща съгласно ценоразписа на съответното заведение.
Няма изисквания за задължителни ваксинации преди влизане в страната.
Няма данни за епидемии или други заразни болести.
Движение по пътищата
Актуална информация за цените на винетните стикери в Чешката република за моторни превозни средства до 3,5 тона:
за 1 година – 1500 чешки крони;
за 1 месец – 440 чешки крони;
за 10 дни – 310 чешки крони.
Винетни стикери могат да бъдат закупени на държавните границите, в бензиностанциите и пощенските клонове в цялата страна. Стикера се поставя в долния ляв ъгъл на предното стъкло /от гледна точка на водача на МПС/.
Глобата за незакупен винетен стикер е 5000 чешки крони, а при административно производство – 100 000 чешки крони. За моторни превозни средства над 3,5 тона таксата се плаща под формата на електронно мито.
При пътуване с автомобил е необходимо да притежавате „Зелена карта“ и регистрационен талон на превозното средство.
След влезлите в сила на 12 февруари 2010 г. промени в Правилника за издаване на българските лични документи (чл. 34, ал. 1), българските консулски и дипломатически представителства в страните-членки на Европейския съюз не приемат заявления за издаване и подмяна на българско свидетелство за управление на моторно превозно средство (СУМПС) и контролен талон.
Български граждани, чието обичайно местопребиваване е на територията на Чешката република, могат да управляват моторно превозно средство с валидното си българско СУМПС. При изтичане на неговата валидност, кражба, загубване, унищожаване, отнемане от компетентните чешки власти, те следва да кандидатстват пред местните власти за получаване на чешки документ за управление на моторно превозно средство.
При установено нарушение и налагане на парична санкция, водачите на МПС са задължени да я платят на място. Ако считате, че сте глобени неправомерно, имате право да обжалвате. При решение във Ваша полза паричната сума ще Ви бъде възстановена.
ДОКУМЕНТИ ЗА ПЪТУВАНЕ И ВИЗОВ РЕЖИМ
Българските граждани могат да влизат на територията на Чешката република с валидни лична карта или паспорт.
В сила е безвизов режим за пътуванията с максимално разрешен срок на пребиваване до 90 дни, в рамките на всеки 6 месеца.
Документите за самоличност следва да бъдат валидни за продължителността на престоя в Чехия.
Деца до 18 години пътуват с валиден документ за самоличност.
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ
Поради зачестилите случаи на измами от страна на некоректни посреднически фирми, препоръчваме на българските граждани, имащи интерес да извършват трудова дейност в Чехия, да се обръщат към специализираните агенции за наемане на работници на съответните интернет страници.
Чешката република не прилага преходен период за работници от България.
Заплащането е съгласно предварително договорените условия, но не може да бъде по-малко от минималното почасово заплащане в Чехия.
Източник: Министерство на външните работи