ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ИНДЕКС НА РИСКА
Ниво 1: Без особени препоръки
Местна валута
Гвинейски франк (GNF)
Престъпност и сигурност
След края на управлението на военната хунта в страната през декември 2010 г., обстановката е относително спокойна. Запазва се рискът от социални вълнения.
Високо е нивото на криминална престъпност. Има чести случаи на въоръжени грабежи и кражби. Социално-икономическата обстановка като цяло е нестабилна.
Евентуални пътувания до Гвинея следва да бъдат много добре подготвени предварително, в това число и със съдействието на надеждни местни партньори.
Особености на законодателството
Забранено е фотографирането на военни обекти, обекти на полицията, летища, мостове и обществени сгради.
Митнически изисквания
Забранен е вносът на местна валута. Чужда валута може да се внася без ограничения, но се декларира при влизане в страната. Препоръчва се да носите щатски долари или евро, както и чекови книжки или кредитни карти. Последните се приемат само в големите хотели. Предметите за лична употреба не се обмитяват.
Забранено е да се изнася местна валута. Можете да изнесете от Гвинея чуждестранна валута единствено в рамките на декларираната при влизане в страната сума.
Движение по пътищата
Състоянието на пътищата и обществения транспорт не са задоволителни. При влизане в страната с автомобил е необходимо да сключите застраховка на границата.
Поради високата престъпност, не се препоръчва пътуване с автомобил извън столицата през нощта. За предпочитане е да се движите в конвой, ако пътувате в провинцията.
Не се препоръчват пътувания в южните части на страната, в близост до границата с Либерия, Сиера Леоне и Кот д’Ивоар, където периодично избухват конфликти на етническа основа.
Здравеопазване
Медицинското обслужване в болниците не отговаря на европейските стандарти.
ДОКУМЕНТИ ЗА ПЪТУВАНЕ И ВИЗОВ РЕЖИМ
Международен паспорт, който трябва да е валиден най-малко до шест месеца от датата на влизане в Гвинея.
Препоръчително е да имате ваксина срещу жълта треска.
Пътуващите за Гвинея български граждани (приносители на обикновени, служебни и дипломатически паспорти) се нуждаят от виза, която могат да получат в посолството на Гвинея в Белград, акредитирано и за България.
Внимание!
В паспорта Ви трябва да има поне една цяла свободна страница, за да може върху нея да бъде положена входната виза за страната. На гърба на тази страница не следва да има друга положена по-рано виза, освен печати от граничен контрол.
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ
Да се избягват местата на струпване на много хора или демонстрации.
Препоръчва се спазването на строга лична хигиена.
Особено внимание да се проявява при консумацията на пресни плодове и зеленчуци.
Водата да се преварява или да се купува бутилирана.
Да се избягват самостоятелни пътувания в страната без местен придружител.
Препоръчително е да не се предприемат разходки по тъмно.
Пътуването с автомобил да става само по главните пътища на страната.
Пътуване на деца
Няма особени изисквания, но е препоръчително децата да пътуват със собствени паспорти.
Източник: Министерство на външните работи