ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ИНДЕКС НА РИСКА
Ниво 1: Без особени препоръки
Климат – субтропичен, средиземноморски; на север – преходен към умерен
Средни температури – януари (0,12°С); юли (20, 28°С)
Официален език – Италиански
Столица – Рим
Най-голям град – Рим
Валута евро (EUR)
Градове с най-голям интерес: Верона,Венеция,Милано,Флоренция, РИМ , Сироло, Сицилия
Европейският, ексцентричен по рода си ботуш притежава всичко: папи, художници, полента, любовници, поети, политически глупости и владетели. Прелестната й светлина и пищни пейзажи, изглеждат като изтъкани от романтика, а три-хилядната й история, култура и национална кухня могат да прелъстят всеки един, докоснал се до тях.
Престъпност и сигурност
Равнището на престъпност в Италия не предполага взимането на специални мерки за лична безопасност.
Препоръчва се гражданите да бъдат особено бдителни ако посещават Южна Италия, както и Неапол, Рим(особено в метрото и заведения), Флоренция, Венеция и други градове, характеризиращи се с висока концентрация на туристи.
Необходимо е повишено внимание при преминаване на пристанищата Бари и Бриндизи
Допустимата за пренасяне сума пари е 10 000 евро на човек. Когато пътуващите са повече от един и парите надвишават 10 000 евро, следва сумата да бъде разпределена между пътуващите, така че държаната от всеки един от пътуващите сума да не надвишава определения лимит. Необходимо е да се обърне внимание, че индивидуализацията на личния багаж е от съществено значение по отношение на държаната парична сума от всеки един от пътуващите и съответно избягването на евентуално административно наказание и конфискуването на надвишения паричен лимит.
Особености на законодателството
Законодателството в страната в голяма степен е унифицирано с европейското и не се отличава с определени особености.
Движение по пътищата
Следва стриктно да се спазват правилата за движение по пътищата. При нарушение и невъзможност да се заплати наложената глоба, следва незабавно отнемане на свидетелството за управление на МПС.
В Италия подлежат на отнемане и документите на автомобила (удостоверенията за регистрация – „малък” и „голям” талони), а в зависимост от нарушението, може да се стигне и до административна забрана за движението на автомобила с чуждестранна регистрация на територията на Италия. При извършване на нарушение на италианския закон за движение по пътищата, италианските власти имат право да изискат незабавно заплащане на глобата за извършеното административно нарушение. В случай че шофьорът на автомобил с чуждестранна регистрация не заплати глобата веднага в момента на налагането й, италианската полиция има право да наложи административно спиране от движение на автомобила, като същия се оставя на отговорно пазене в специално създадени за това паркинги. Автомобилът остава на отговорно пазене до цялостното заплащане на административната санкция, ведно с разходите извършени по преместването на автомобила и разходите за неговото охраняване (паркинг). За освобождаването се издава нарочен протокол от компетентната полиция за освобождаването на задържаното МПС.
Важно е да се знае, че със заплащането на наложената глоба се преклудира възможността за нейното обжалване. В случай че изберете да обжалвате наложеното административно наказание, можете да направите това или подавайки жалба в 30-дневен срок пред Префекта на града, или в 60-дневен срок пред т. нар. „джудиче ди паче” (мирови съдия), териториално компетентен. Италианските законодателство предвижда възможност някои видове административни глоби да се заплащат в намален размер от 30 процента при извършите на заплащането до 5 дни от нейното налагане. Глобите се заплащат директно на проверяващия полицай, в Полицейското управление или в италианските пощи.
Практически съвети
При пътуване с лек автомобил се препоръчва да се пътува с вдигнати стъкла на прозорците.
Да се избягват продължителни престои и почивки (нощуване) по бензиностанции и паркинги.
Да не се оставя без надзор багаж в личен автомобил.
На българските граждани, преминаващи с МПС италианската граница при пристанищата Бари, Бриндизи, Анкона се препоръчва да не превозват непознати за тях чужди или български граждани, както и непридружен багаж на трети лица.
Прилично облекло при посещение на църковни туристически обекти.
При кражба на документи, пари и лични вещи, се препоръчва подаване на жалба в най-близкото полицейско управление.
Винаги предвиждайте 2 часа престой преди полет на големите италиански летища при заминаване от страната, поради нередките извънредни ситуации и необходимостта от реорганизиране на полетите и човекопотока.
Препоръчва се на българските граждани, посещаващи Италия с цел туризъм, да носят със себе си и лична карта, и паспорт, ако разполагат и с двата документа. По време на престоя си да съхраняват документите на различни места, за да се избегнат неудобства, вкл. финансови, при издаване на временен паспорт в случай евентуалната им кражба или загуба.
Източник: Министерство на външните работи