ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ИНДЕКС НА РИСКА
Ниво 1: Без особени препоръки
Столица
Сеул
Местна валута
Южнокорейски вон (KRW)
Туристически атракции
Музеят Kimchi, дворецът Changdeok, островът Чеджу, кулата в Сеул.
Местна кухня
Кимчи, кимпап, бокумбап, калби.
Престъпност и сигурност
Южна Корея е една от най-сигурните страни в Азия. Нивото на престъпност в страната е ниско, но следва да се вземат обичайните мерки за сигурност.
Препоръка за подготовка на гражданите при кризи от военен и невоенен характер
Следващите препоръки са стандартна предпазна мярка. Публикуването им е израз на желанието на посолството на Република България в Сеул всеки български гражданин в Република Корея да бъде информиран за мерките, които следва лично да предприеме в мирно време.
Особености на законодателството
По принцип са забранени туристическите посещения на съществуващите в страната военни бази и други обекти със специално предназначение. Препоръчва се желаещите да посетят демилитаризираната зона по границата със Северна Корея да се включат в състава на организирана туристическа група.
Движение по пътищата
Поради натоварения трафик и специфичната система за обозначаване на улиците в населените места се препоръчва повишено внимание при самостоятелно кормуване.Не е разрешено управлението на МПС с българско свидетелство за управление на МПС.
Здравеопазване
В Република Корея няма заразни заболявания, които да налагат задължителна предварителна ваксинация.
Специален карантинен формуляр се попълва, когато чужденецът идва от страна, в която има случаи на холера, жълта треска, чума, ТОРС и т.н.
Не е задължително представянето на медицинска застраховка при влизане в страната с цел краткосрочно пребиваване.
Следва да се има предвид обаче, че между Република Корея и Република България няма подписан определен договор или спогодба за сътрудничество в областта на здравеопазването и всички медицински услуги се заплащат лично от пациента, което изисква значителни средства.
Във връзка с разпространението в Република Корея на болестта Avian Influenza (AI) – „Птичи грип“, включително и на нейния високопатогенен вирус H5N6, Министерството на обществената сигурност и безопасност на Република Корея публикува списък със следните превантивни мерки:
• Въздържайте се от посещение на птицевъдни ферми и места, на които се събират прелетни птици;
• Не докосвайте тела на умрели птици;
• Мийте често и продължително /над 30 секунди/ ръцете си, като избягвайте да докосвате очите, носа и устата си;
• При кашляне или кихане, прикривайте устата или носа си с кърпичка;
• При поява на болестни симптоми, позвънете на тел. 1339 /Center for Disease Control & Prevention/;
• Гответе ястия от пиле, патица, яйца и др. при температура над 75 градуса над 5 минути;
• Проветрявайте често помещенията.
ДОКУМЕНТИ ЗА ПЪТУВАНЕ И ВИЗОВ РЕЖИМ
Между Република България и Република Корея (Южна Корея) от 13 август 1994 г. е в сила междуправителствена Спогодба за премахване на визовите изисквания, съгласно която българските граждани, които притежават валиден задграничен паспорт, могат да влизат и да пребивават краткосрочно (до 90 дни) в тази страна, при условие че престоят им не е с цел да упражняват доходоносна или платена дейност.
При влизане в Република Корея задължително се попълва стандартен информационен формуляр на английски или руски език, състоящ се от две части: „пристигане” и „напускане”, като втората част се предава на корейските гранични власти при напускане на страната.
От 2012 година на ГКПП на Корея се вземат биометрични данни от пътуващите с изключение на деца под 17 години и на пътуващите с дипломатически или служебни паспорти.
За тази цел българските граждани, посещаващи Република Корея, следва да знаят населеното място и адреса, на който ще пребивават, или името на хотела, в който предстои да отседнат, за да впишат съответните данни във формуляра.
При краткосрочно пребиваване няма изискване за задължителна регистрация пред корейските имиграционни служби.
Българските граждани, които възнамеряват да пребивават повече от 90 дни или желаят да упражняват каквато и да била доходоносна или платена дейност, трябва предварително да получат виза (съществуват общо 31 вида визи) от дипломатическо или консулско представителство на Южна Корея.
Поради настъпили промени в законодателството на Република Корея, чужди граждани, приносители на моряшки паспорти не могат да влизат и пребивават на територията на Република Корея без наличието и на задграничен паспорт.
В тази връзка, разпоредбите на Спогодбата между правителството на Република България и правителството на Република Корея за морски транспорт, подписан на 16 юни 2005 г. в София, в сила от 25 ноември 2005 г., касаещи влизането и пребиваването на български граждани на територията на Република Корея, приносители на моряшки паспорти, са неприложими.
Според информацията, предоставена от посолството на Република Корея в София, за времето, за което ще се отстранят несъответствията между настъпилите промени в законодателство на страната и сключените от нея двустранни спогодби за морски транспорт, българските граждани, приносители на моряшки паспорти, при влизане и пребиваване на територията на Република Корея трябва да притежават и обикновени задгранични паспорти.
Работа в Корея
Българските граждани, желаещи да работят в Южна Корея или да осъществят някаква друга доходоносна дейност, са длъжни да направят постъпки за получаване на съответната виза преди влизане в страната. На чужденците, уличени в нарушение на местното трудово законодателство и действащия визов режим, особено по отношение на доходоносна дейност без наличието на съответните разрешения, се налагат високи глоби и се прилага принудителна административна мярка „експулсиране” и забрана за влизане в страната за период от 1 до 5 и повече години.
Източник: Министерство на външните работи