ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ИНДЕКС НА РИСКА
Ниво 3: Повишено ниво на риск (препоръка да не се пътува в определени райони на страната освен при необходимост)
Столица
Бейрут
Местна валута
Местната валута е ливанска лира.
В търговските обекти може да се плаща директно в щатски долари.
Туристически атракции
Билбос, водопад Jazzine, град Baalbek.
Местна кухня
батата харра (пикантни картофи с кореандър), табуле, агнешко с ориз.
Сигурност
Политическата обстановка в Ливан остава напрегната във връзка със сложните вътрешнополитически взаимоотношения между основните политически субекти в страната.
Обстановката по сигурността в страната остава сложна и под декларирания контрол на армията и силите за сигурност, като не са отпаднали напълно рисковете от нейното влошаване.
Бежанската криза в Ливан продължава да допринася за поддържане на социалното напрежение между бежанците и приемните общности.
Особености в законодателството
Необходимо е стриктно да се спазва разрешеният срок за престой в страната. При просрочването му, лицата плащат висока глоба за всеки просрочен ден и могат да бъдат задържани от ливанските гранични и миграционни власти за изясняване на причините на нарушението.
Особености в движението
Ако пътувате с автомобил, трябва да знаете, че:
· не се допуска влизането в Ливан на дизелови автомобили;
· при влизане, на границата се заплаща задължителна митническа такса от 10 щ.д. и задължителна гражданска отговорност от 50 щ.д.
· в Ливан са валидни международните свидетелства за управление на МПС, издавани от СБ, но не и български СУМПС.
Здравеопазване
Понастоящем в Ливан няма обявени огнища на епидемии и опасност от зарази.
Туризъм
Ливан е страна с добре развита туристическа мрежа. Има много обекти, представляващи туристически интерес.
Цените на входните билети при посещения на различни исторически останки, музеи и природни забележителности са от 5 до 20 щ. долара.
ДОКУМЕНТИ ЗА ПЪТУВАНЕ И ВИЗОВ РЕЖИМ
Необходимо е да притежавате валиден паспорт.
За българските граждани с обикновени паспорти е необходима виза за Ливан.
Българските граждани могат да получат краткосрочна виза в посолството на Ливан в София, както и във всяко едно ливанско посолство в друга държава, в която имат статут на постоянно пребиваващи.
Българските граждани могат да получат безплатна едномесечна туристическа виза на летището в Бейрут или на сухопътните граници на Ливан, с възможност за продължаването й с един месец, при условие, че представят покана и закупен двупосочен билет.
При посещения с цел гостуване се изисква покана. Срокът на визата може да бъде продължен в Ливан до един месец, като се подаде мотивирано заявление пред ливанските миграционни власти /Обща сигурност, МВР/.
Работна виза
Виза за работа се получава само чрез посолствата на Ливан. За да се кандидатства за работна виза, е необходимо апликантът да има предварително сключен договор с работодател в Ливан.
Няма задължителни имунизации при влизане в страната.
Внимание!
Притежатели на паспорти, в които има положени израелски визи, не се допускат в страната, независимо от статута на пътуващия.
ПРЕПОРЪКИ КЪМ ПЪТУВАЩИТЕ
Препоръчително е по възможност да бъдат избягвани пътувания в южните предградия на Бейрут; в нестабилни райони в Северен Ливан – особено в приграничните райони със Сирия, палестинските бежански лагери, които са със специален пропускателен режим, окръзите Аккар и Миние-Данние, както и във всички други райони, за които има публични данни за възникнало напрежение.
По време на престоя си в Ливан е препоръчително да оставите на посолството телефон/адрес за връзка в случай на необходимост.
Препоръчва се да се избягва:
· присъствие в близост до обществени места, по време на демонстрации и други форми на протест;
· отклоняване от главните пътища;
· посещаване на следните райони: палестинските лагери, в които ливанските власти имат ограничен контрол; районите южно от р.Литани, където все още има неизбухнали мини и касетъчни бомби,останали от конфликта между Хизбулла и Израел през лятото на 2006 г.; района на долината Бекаа и пограничните райони със Сирия.
Препоръчително е предварително да се снабдите с международна медицинска застраховка за периода на пребиваване в Ливан, тъй като медицинското обслужване в страната е относително скъпо.
Въпреки светския характер на живота в Ливан, следва стриктно да се спазват и уважават местните религиозни обичаи и традиции, особено в районите с преобладаващо мюсюлманско население.
Източник: Министерство на външните работи