ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ИНДЕКС НА РИСКА
Ниво 1: Без особени препоръки
Столица
Шри Джаяварданапура Коте
Местна валута
Шриланкийска рупия (LKR)
Туристически атракции
Коломбо, Шри Длада Малигава, Сигирия, Дамбула, Анурадхапура.
Местна кухня
Coconutchickencurry, мalayachcharu, palakdal.
Престъпност и сигурност
Обстановката в страната е сравнително спокойна. По улиците има засилено присъствие на въоръжени патрули, чиито разпореждания следва да бъдат изпълнявани.
Следва да се избягват струпвания на хора. Висок е рискът от политически мотивирано насилие по време на обществени прояви.
Нивото на престъпността по отношение на туристите е ниско, но има регистрирани случаи на джебчийство и грабежи, както и на отвличане на чужденци. Възможни са измами с кредитни карти.
Движение по пътищата
Движението на автомобилите е в лявата пътна лента.
Здравеопазване
Изисква се документ за ваксинация против жълта треска за лица, пристигащи от държави, в които това заболяване е разпространено.
Маларията е широко разпространено заболяване в цялата страна. Препоръчва се нощуване в климатизирани или добре изолирани помещения, както и използване на мрежи против комари.
Други широко разпространени заболявания са денге-треска, лептоспироза, морбили, птичи грип.
Препоръчително е да се направи медицинска застраховка с по-високо покритие.
По време на престоя в Шри Ланка следва да се консумира само фабрично бутилирана вода или преварена вода, както и лед от такава вода. Плодовете и зеленчуците следва да се измиват старателно и да се подсушават преди консумация. Не се препоръчва консумацията на храна, която не е преминала през термична обработка. Следва да се избягват нехигиенични ресторанти и хранителни павилиони на улицата.
ДОКУМЕНТИ ЗА ПЪТУВАНЕ И ВИЗОВ РЕЖИМ
Българските граждани се нуждаят от виза, за да посетят Шри Ланка. Виза може да се получи при пристигане в страната (туристическа виза с право на престой 30 дни) или от посолство на Шри Ланка.
Паспортът трябва да има минимум 6 месеца валидност, считано от датата на влизане в Шри Ланка.
В България е акредитирано посолството на Шри Ланка във Варшава.
Считано от 1 януари 2012 г. гражданите на всички държави, с които Шри Ланка има визов режим, в т.ч. България, планиращи краткосрочно пътуване до Шри Ланка с цел бизнес или туризъм,трябва предварително да се регистрират в електронна система за пътуване. Полученото по електронен път положително становище на шриланкийските власти по регистрацията следва да бъде представено на имиграционните власти на Шри Ланка при пристигане в страната, за да бъде положена виза. В случай на получено отрицателно становище след регистрацията в ETA гражданите следва да не предприемат пътуване и да се свържат с консулския служител в най-близкото посолство на Шри Ланка.
Електронната система за пътуване позволява заплащането на таксата за виза посредством електронно банкиране. Таксата може да бъде заплатена и при пристигане в Шри Ланка.
За всички останали типове визи за Шри Ланка (за дългосрочни визи, за официални пътувания на притежатели на дипломатически и служебни паспорти и др.) българските граждани следва да кандидатстват в някое от посолствата на страната.
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ
Необходимо евинаги да сеноси документ за самоличност със снимка и да се спазват разпорежданията на силите за сигурност и на полицията.
Препоръчително е да не се снимат военни, правителствени или VIP сгради и превозни средства, тъй като това може да доведе до арест.
Притежанието, употребата и разпространяването на наркотични вещества подлежат на сурови наказания.
Облеклото следва да е съобразено с местните обичаи и религиозни особености.
Храмовете се посещават само с покрити крака и рамене и не се допуска снимане на изображенията на божествата; обувките се свалят при влизане.
Трябва да се избягва приемането на местни медикаменти, при участие в курсове по традиционна медицина – аюрведа или йога.
Не е прието двойките да се държат за ръце на публични места.
Източник: Министерство на външните работи